ANNE SÜTÜ VE BAŞARILI EMZİRME POLİTİKAMIZ
ANNE SÜTÜ VE BAŞARILI EMZİRME POLİTİKAMIZ
1. Hastanemiz tarafından emzirmeye ilişkin bir politika oluşturulmuş olup düzenli aralıklarla tüm sağlık personelimizin bilgisine sunulmaktadır.
2. Hastanemizin tüm çalışanları düzenli aralıklarla anne sütü ve emzirmeyi teşvik ilkeleri doğrultusunda eğitilmektedir.
3. Hastanemize başvuran hamile kadınlar emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilmektedir.
4. Hastanemizde doğumdan sonraki ilk 1 saat bebeklerin anneleri ilk ten teması kurmasını sağlayarak emzirmeye başlama konusunda yardımcı olunmaktadır.
5. Annelere emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebileceklerini konusunda bilgi verilmekte ve uygulamalı olarak gösterilmektedir.
6. Hastanemiz de tıbben gerekli olmadıkça yenidoğan bebeklere anne sütü dışında yiyecek ve içecek verilmemektedir.
7. Hastanemizde doğumdan itibaren 24 saat anne ile bebeğinin; aynı anda oda da birlikte kalmaları sağlanmaktadır.
8. Hastanemiz de anneler, bebekleri her istediğinde emzirmeye teşvik edilmektedir ve bunun süt salgılanmasını arttıracağı onlara anlatılmaktadır.
9. Hastanemiz de, emzirilen bebeklere yalancı emzik ve biberon verilmemektedir.
10. Anneler, taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri, bebeklerinin ve kendilerinin kontrollerini yaptırabilmeleri açısından başvurabilecekleri sağlık kuruluşları ve anne destek grupları hakkında bilgilendirilmektedir.
11. Hastanemizin her alanın da uluslararası mama kodu uygulamaları benimsenmiş ve uygulanmaktadır.