Blog-2016 | MİKRO AKIŞKAN ÇİP YÖNTEMİYLE SPERM SEÇİMİ
MİKRO AKIŞKAN ÇİP YÖNTEMİYLE SPERM SEÇİMİ
MİKRO AKIŞKAN ÇİP YÖNTEMİYLE SPERM SEÇİMİ blog resmiMİKRO AKIŞKAN ÇİP YÖNTEMİYLE SPERM SEÇİMİTüp bebek uygulamalarında kullanılan en yeni teknolojilerden biri merkezimizde de uygulanmaya başlanan ‘MİKRO AKIŞKAN ÇİP’ yöntemiyle sperm seçimidir.
Mikro akışkan çip yöntemi; spermleri santrifüjleme, pipetle karıştırma gibi sağlıklı hücrelere fiziki zarar verebilecek teknikleri kullanmadan morfolojik, genetik ve fizyolojik olarak daha iyi durumda olanların ölü, olgunlaşmamış ve düşük kaliteli spermlerden ayıklanmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
Günümüzde sperm hazırlamada kullanılan santrifüjleme, karıştırma gibi fiziksel olarak canlı hücreye zarar verebilecek olan basamaklar bu yöntemde kullanılmamaktadır. Çünkü fiziksel işlemler oksidatif stres oluşumuna sebep olabilmektedir ve oksidatif stresin ise sağlıklı spermlerde DNA fragmantasyonuna sebep olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Hasarlı DNA’ya sahip sperm hücreleri başarısız IVF ve IUI uygulamalarına sebep olabilmektedir.
Mikro akışkan çip teknolojisi, dişi üreme sisteminde bulunan doğal ortamın bir benzerini oluşturur ve adeta bir filtre rolü oynar. Çiplerin içinde mikro kanalcıklar bulunur ve bu kanalcıklar vücuttaki sistemi taklit eder. Spermlerin morfolojik ve genetik bakımdan iyi olanlarını ortamdaki ölü spermlerden ayırarak canlı ve hareketli olarak toplamaya imkan verir.
Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde Türk bilim adamı tarafından tasarlanan mikro akışkan çip teknolojisi, özellikle erkek kaynaklı kısırlık tedavisi için umut verici bir tedavi olarak görülmektedir.
Bu blog 2601 kez Okundu.
Önceki Sayfa