MİDE BOTOKSU
MİDE BOTOKSU

Obezite nedir?
Obezite, dünya genelinde ve ülkemizde zaman geçtikçe artmaya devam eden bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütünün tanımına göre, vücut sağlığını kötü etkileyecek düzeyde yağ birikimidir. Obezite, enerji alımı ile tüketilmesi arasındaki dengesizlik sonucunda sağlığı bozacak şekilde vücut ağırlığının artış göstermesidir.
Kadın popülasyonunda vücut yağ oranı %30’dan, erkek popülasyonunda ise % 25’ten fazla olması durumuna obezite diyebiliriz. Obezite, tek başına bir sağlık sorunu olmanın yanında; şeker, tansiyon, böbrek ve kalp hastalıklarına bunun yanında solunum sistemi hastalıklarına, eklem rahatsızlıklarına ve daha sayamadığımız bir çok sağlık problemine yol açabilmektedir. Bu nedendendir ki obezite mutlaka kaçınılması gereken bir durumdur. Türkiye’de obezite verilerine göre her 5 insandan biri obezdir.
Mide botoksu nedir?
Mideye Botilinum toksin uygulanması endoskopi cihazı yardımı ile mide duvarının belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi esasına dayanan yeni bir kilo verdirme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı oluşur. Ayrıca son yapılan bilimsel çalışmalarda ghrelin dediğimiz açlık hormonunun salgılanmasını baskılayarak açlık hissinin oluşmasını belirgin düzeyde engeller.
Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?
Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi işlemden fayda sağlanabilmesi açısından önemlidir. Bir sınır çizmeye çalışacak olursak BMI 40’ın üzerinde olan hastalara bu işlemin uygulanması pek önerilmemektedir. Sonuç olarak fazla kiloları olup ameliyat edilecek düzeyde obez olmayan ama kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur.
Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?
Mide botoksunun uygulanması halk arasında endoskopi olarak bilinen, gastroskopi işleminin yapılaması kadar basit ve güvenlidir.
• Hasta ortalama 8 saatlik açlığın sonrasında endoskopi birimine alınır ve hafif bir anestezi eşliğinde endoskopi işlemine başlanır.
• Başlangıç olarak mide ve on iki parmak bağırsağı değerlendirilir.
• İşlemin yapılmasına engel bir durum tespit edilmedi ise endoskopik iğne yardımı ile botoks sıvısı mide duvarına enjekte edilerek işlem sonlandırılır.
• Yaklaşık 20 dakikalık bir işlem süresi vardır.
• İşlem sonrasında kısa bir gözlem süresi geçiren hasta normal yaşamına geri dönmektedir.
Yan Etkisi Var Mıdır?
Mide botoks uygulaması normalde yapılan endoskopik işlem sırasında uygulandığı için yapılan çalışmalarda önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bilinen bir kas rahatsızlığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi bilinen kişilerde işlemin uygulanması önerilmez.
Mide botoksunda kilo vermek garanti midir?
Mide botoksu ve diğer yardımcı yöntemlerde kilo verdirme garantisi yoktur. Mide botoksuna mucizevi bir tedavi yöntemi gibi davranmak yanlış bir durumdur. Mide botoksunun iştah azaltıcı etkisi olduğu ve açlık hormonunu azalttığı bilinmekle beraber, işlem sonrası karbonhidrattan zengin beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de olabilir.
Hastanede Ne Kadar Kalınır?
Mide botoksu işlemi ameliyat olarak kabul edilmemelidir. Endoskopik olarak ağızdan girilerek uygulanan bir işlemdir. Uygulama ortalama 20 dakika sürer. Hastanede kalmak gerekli değildir. Uygulama sonrasında genellikle 1-2 saatlik izlem yeterlidir.
Mide botoksu kalıcı mıdır?
İşlemde kullanılan ilaç etkisini 4-6 ay içinde tamamen kaybettiği bilinmektedir. Bu sebeple kalıcı bir durum oluşma ihtimali yoktur.
Mide botoksu sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
İşlem sonrasında işleme özel bir yeme programı uygulanmaktadır. Bunun yanında düzenli aktivite yapılması önerilmektedir.

Op. Dr. İlhan AYDIN